Niektóre systemy gry w ruletkę posiadają swoją odwróconą wersję, to znaczy, że mogą być wykorzystywane na dwa różne sposoby.
Odwróceniem pozytywnego systemu, w którym zakład zwiększa się po wygranej, będzie system, w którym zakład zwiększa się po przegranej, natomiast odwrócenie negatywnego systemu progresji wymaga zwiększania stawki po wygranej zamiast po stracie.
System Fibonacciego to przykład strategii ruletki, która ma swoją odwróconą wersję. Zazwyczaj w tym systemie zwiększa się zakład przy stracie.
Możesz przeczytać pełny opis tej strategii i jej działania, ale zanim zaczniemy, przedstawimy tu szybkie wyjaśnienie tradycyjnego systemu.
Tradycyjna Metoda Fibonacciego
W tradycyjnej metodzie Fibonacciego zwiększa się zakłady według sekwencji znanej jako ciąg Fibonacciego. W tej sekwencji, opracowanej początkowo przez biologów, następną liczbę uzyskuje się przez dodanie dwóch poprzednich liczb. Pierwsze wyrazy tego ciągu to:
1 x 1 x 2 x 3 x 5 x 8 x 13 x 21 x 34 x 55 x 89 x 144 x 233 x 377 x 610
Stosując metodę Fibonacciego obstawiamy jeden z zakładów zewnętrznych o równych szansach: wysokie, niskie, czerwone, czarne, parzyste i nieparzyste (czytaj więcej o zakładach zewnętrznych klikając tutaj). Następnie należy stawiać zakłady według liczb ciągu, poruszając się wzdłuż sekwencji w miarę przegranych.
Jeśli wygrasz, skreślasz dwa numery i kontynuujesz grę aż do wyeliminowania wszystkich liczb. W ten sposób straty powodują jeden krok w ciągu naprzód, a wygrane dwa kroki do tyłu.
O odwróconej metodzie Fibonacciego
Odwrócona metoda Fibonacciego wykorzystuje tę samą sekwencję liczb, z tym że zwiększa się zakład i przechodzi do następnej liczby w sekwencji w razie wygranej, a cofa się o dwa kroki w sekwencji w razie strat. Ma to na celu maksymalizację rentowności ciągu wygranych. Rzućmy okiem na przykład.
- Stawiasz 1 jednostkę i wygrywasz. Piszesz 1 na kartce.
- Stawiasz 1 plus 0 czyli 1 jednostkę i wygrywasz. Na kartce jest teraz 1 1.
- Stawiasz 1 plus 1 czyli 2 jednostki i wygrywasz. Na kartce jest teraz 1 1 2.
- Stawiasz 1 plus 2 czyli 3 jednostki i przegrywasz. Wykreślasz 1 2 i na kartce jest teraz 1.
- Stawiasz 1 plus 0 czyli 1 jednostkę i wygrywasz. Na kartce jest teraz 1 1.
- Stawiasz 1 plus 1 czyli 2 jednostki i wygrywasz. Na kartce jest teraz 1 1 2.
- Stawiasz 1 plus 2 czyli 3 jednostki i wygrywasz. Na kartce jest teraz 1 1 2 3.
- Stawiasz 2 plus 3 czyli 5 jednostek i przegrywasz. Wykreślasz 2 i 3 i na kartce jest teraz 1 1.
- Stawiasz 1 plus 1 czyli 2 jednostki i przegrywasz. Wykreślasz obie liczby i zaczynasz od nowa.
- Stawiasz 1 jednostkę i wygrywasz. Piszesz 1 na kartce.
W tym przykładzie miałeś siedem wygranych i 3 przegrane, ale wygrałeś tylko 1. To wyraźnie pokazuje problem tego systemu. W odwrotnym systemie Fibonacciego jeśli nie trafisz na dużą dobrą passę, po prostu nie będziesz w stanie wygrać dużo pieniędzy bez spędzania długich godzin przy stole.
Dodatkowo, bardzo duża seria przegranych może być trudna do odwrócenia, a ilość pieniędzy którą faktycznie straciłeś, trudna do oszacowania na bieżąco.
Jeśli trafisz na dużą dobrą passę to możesz zarobić w krótkim czasie dużo pieniędzy. Ważne jest, aby mieć ustaloną docelową wysokość wygranej, dzięki czemu można zakończyć grę gdy jest się na plusie.
Inna przydatna rada przy korzystaniu z tego systemu to gra określoną wcześniej ilością pieniędzy, by nie skończyć ze stratą większą niż pozwala nasz budżet. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem innych sposobów na pokonanie ruletki to zapoznaj się z naszym artykułem “Jak wygrać w ruletkę”.