Zakłady w ruletce

zaklady w ruletce

Stół do zakładów w ruletce zawiera tak wiele liczb i pól zakładów, że łatwo jest poczuć się przytłoczonym. Sama liczba opcji zakładów na stole może onieśmielić do tego stopnia, że niektórzy rezygnują całkowicie z gry w ruletkę.

Prawda jest jednak taka, że chociaż stół do zakładów w ruletkę może rzeczywiście wyglądać skomplikowanie, to względnie łatwo można nabyć biegłości w grze i obstawiać równie pewnie i kompetentnie jak doświadczeni gracze.

Jedną z pierwszych rzeczy, którą należy zgłębić, to opcje typowania dostępne w ruletce. Po zrozumieniu jakie istnieją typy zakładów i jak one działają, będziesz gotowy na rozwój i naukę różnych strategii. Opanowanie strategii gry w ruletkę pozwala wygrywać częściej, mimo że jest to gra losowa.

W tym wprowadzeniu do zakładów na stole do ruletki ujęliśmy najczęstsze typy zakładów zarówno dla koła amerykańskiego, jak i europejskich czy francuskich kół ruletki. Ważne, aby pamiętać, że nie wszystkie opisane zakłady mogą być wykonane w ruletce amerykańskiej.

Amerykańskie koło jest łatwe do odróżnienia, posiada bowiem  dwa zielone pola z zerami lub podwójnymi zerami, natomiast koło europejskie lub francuskie będzie miało tylko jedno pojedyncze zielone zero.

Zakłady zewnętrzne

Na dole tabeli do zakładów w ruletkę są dwa różne obszary. Górna część zawiera wszystkie numery, które są na kole ruletki, natomiast w dolnej części są trzy duże prostokątne pola nad rzędem sześciu mniejszych prostokątów.

Zakłady na tych dziewięciu polach w dolnej części tabeli lub na trzech zielonych prostokątach po prawej stronie tabeli są nazywane zakładami zewnętrznymi. Istnieje wiele sposobów obstawiania zakładów zewnętrznych:

zaklady zewnetrzne o rownej szansieZakłady zewnętrzne o równej szansie (1:1)

Sześć pól na samym dole tabeli ruletki to zakłady o równych szansach. Zasadniczo oznacza to, że wygrasz dokładnie taką samą ilość pieniędzy, jaką postawiłeś. Innymi słowy, jeśli postawisz 20 $ i wygrasz, otrzymasz 20 $ i tym samym podwoisz swoje pieniądze.

W tych zakładach masz mniej więcej tę samą szansę  wygranej i przegranej. W amerykańskiej ruletce, jeśli kulka wpadnie na zero lub podwójne zero, stracisz wszystkie pieniądze postawione na zakład zewnętrzny o równych szansach.

W europejskiej lub francuskiej ruletce, jeśli kulka wyląduje na zerze, stracisz połowę pieniędzy, którymi obstawiłeś zakłady zewnętrzne o równych szansach.

Zakłady zewnętrzne o równych szansach to:

 • Czerwone i czarne

Dwa środkowe prostokąty odpowiadają wszystkim numerom czerwonym i wszystkim numerom czarnym. Jeśli postawisz na numer czerwony lub czarny, wygrywasz, jeśli kulka wyląduje na numerze w kolorze, który wybrałeś.

 • Parzyste i nieparzyste

Kolejne dwa prostokąty są opisane jako “even” po lewej stronie i “odd” po prawej i odnoszą się odpowiednio do wszystkich liczb parzystych i wszystkich liczb nieparzystych. Jeśli postawisz na numery parzyste lub nieparzyste, wygrywasz, jeśli kulka wyląduje na liczbie o takim samym typie jak ten, który wybrałeś.

 • Zakład niski

Pole położone najbardziej na lewo jest oznaczone 1-18 i odnosi się do „Lows”, czyli niskich liczb. Jeśli postawisz na nim, wygrywasz, gdy kulka ląduje na którymkolwiek z numerów od 1 do 18.

 • Zakład wysoki

Pole położone najbardziej na prawo jest oznaczone 19-36 i odnosi się do „Highs”, czyli wysokich liczb. Obstawiając to pole wygrywasz, jeśli kulka wyląduje na jednym z numerów od 19 do 36.
Zakłady zewnętrzne 2 do 1

Trzy prostokątne pola nad zakładami o równych szansach dają wygraną 2 do 1, są jednak trudniejsze do wygrania. Jeśli postawisz w nich 10 $ i wygrasz, otrzymasz 40 $. Jeżeli kulka wyląduje na zerze lub podwójnym zerze to stracisz wszystkie pieniądze umieszczone na zakładach zewnętrznych 2 do 1.

Istnieją dwa rodzaje zakładów zewnętrznych 2 do 1:

 • Tuziny

Trzy prostokąty na dole planszy odpowiadają tuzinom, czyli 12 liczbom znajdującym się bezpośrednio nad nimi na stole.

 • Kolumny

Trzy prostokąty z prawej strony stołu ruletki odpowiadają kolumnom, czyli wszystkim liczbom znajdującym się bezpośrednio na lewo od nich.

Zakłady wewnętrzne

Istnieje wiele rodzajów zakładów na numery wewnętrzne – czerwonych i czarne prostokąty na górze planszy ruletki. Są to między innymi:

 • Six Line: zakład na sześć numerów obejmuje sześć sąsiadujących ze sobą numerów i  w razie wygranej jest wypłacany w stosunku 5 do 1.
 • Basket: W tym zakładzie obstawia się  0, 1, 2 i 3 i jest wypłacany  6 do 1.
 • Corner: Zakład obejmuje cztery sąsiednie numery i jest wypłacany 8 do 1
 • Street: Zakład na trzy numery w linii pionowej, jest wypłacany 11 do 1.
 • Split: Zakładu pokrywający dwa numery znajdujące się obok siebie i wypłacany 7 do 1.
 • Straight up:  Zakład straight up obejmuje tylko jeden numer i jest wypłacany  w stosunku 35 do 1.

Dodatkowe zakłady europejskie i francuskie

W ruletce europejskiej i francuskiej możliwe są dwa dodatkowe rodzaje zakładów:

Zakłady Section, które obejmują numery z trzech różnych regionów: tier du culinder, voisins du zero i orphelins.

Zakłady Neighbor, które obejmują jeden wywołany numer oraz po dwa sąsiadujące z nim bezpośrednio numery na kole ruletki po lewej i prawej stronie. (Więcej o zakładach Neighbor oraz Section przeczytasz tutaj).

Profil autora Oliver

O AUTORZE

Oliver
Założyciel strony

Ja uwielbia grać we wszystkie gry w kasynach internetowyc i przetestował wszystk strona.

NEVER MISS
A POST

Sign up with your email address to receive hot updates straight in your inbox.

Przewiń do góry